Děti ze zkumavky

Kolem umělého oplodnění dodnes koluje spousta nesmyslných informací, a to i přesto, že první dítě ze zkumavky bylo počato v Anglii v roce 1978. V České republice po světě chodí takovýchto dětí více než 100 000, na světě celkem až pět milionů. Co všechno stojí za neplodností párů a o čem vlastně umělé oplodnění je?
těhotná žena s dětským oblečkem
§  Neplodnost se stává nemocí tehdy, pokud žena nemůže otěhotnět po roce pravidelného nechráněného styku. V České republice je neplodností postiženo asi 15% párů. Vyléčit se povede zhruba 90% z nich, takže se nakonec vytouženého miminka dočkají.

§  Léčba neplodnosti je většinou běh na dlouhou trať. Ovšem jsou známé také případy, kdy stačilo pár týdnů, a miminko bylo na cestě.

§  Při umělém oplodnění se vajíčko spojí se spermií mimo tělo. Oplodněné vajíčko se následně přenese do těla matky, kde jeho vývoj pokračuje jako při běžném těhotenství.

§  Než se oplodněné vajíčko zavede do dělohy, provede se vyšetření, které je připraveno rodině na míru. Předchází mu vždy genetické testování rodičů a má zabránit narození nemocného dítěte s chorobou, která mu kvůli genetické zátěži hrozí.

§  V České republice smí umělé oplodnění podstoupit žena ve věku od 18 do 49 let.

§  Čím je žena starší, tím má menší šanci počít potomka, to platí i při umělém oplodnění. Čtyřicetiletá žena má dvojnásobně menší šanci otěhotnět než žena třicetiletá. Je to tím, že vajíčka každým rokem stárnou a tak naplno neplní svou funkci.

§  Léčbu neplodnosti může žena začít řešit již po třech měsících marného snažení se otěhotnět.
novorozenec na ruce otce
§  Strach z nekonečných vyšetření a bolestivých zákroků má většina lidí. Nemusí se však dopředu bát, někdy lze pomoci i snadnějším způsobem, například upravením hormonálních poměrů u ženy, chirurgickým zákrokem nebo terapií. Tyto léčby zabírají většinou velmi rychle.

§  Vyšetření i léčbu hradí pojišťovna, také čtyři cykly se stimulací vaječníků kryje zdravotní pojištění do 39 let věku ženy. Platí se především za kvalitnější léky nebo další metody zvyšující úspěšnost léčby.

Děti ze zkumavky
4.6 (92.5%)8

Categories: Zdraví