Skládání počítače – procesor Intel nebo AMD?

Procesor je základním stavebním kamenem vašeho počítače, protože od výběru procesoru se potom odvíjí výběr základní desky a mnoha dalších komponentů. Milovníci Intelu říkají, že AMD jsou levné a nespolehlivé, naopak milovníci AMD by zase řekli, že procesory od Intelu jsou drahé a velmi se přehřívají. Vždy ale záleží na konkrétním uživateli, jaký procesor preferuje.
deska hardware
Intel
Tento výrobce procesorů má již velmi dlouhou tradici a velmi velké zkušenosti při výrobě procesorů snad na většinu platforem. Ceny jsou již pomalu stejné, jako u AMD, mnoho lidí si ale stále ztěžuje na tepelný výdej procesorů. Poslední procesory produkují velké množství přebytečného tepla, ke každému procesoru Intel je ale dodáván speciální chladič, který s přehledem dokáže procesor od výrobce Intel uchladit na přijatelnou teplotu. Chladiče bývají velmi kvalitní a dobře dimenzované na teplo, které procesor vydá při chodu.
Každá značka má značně odlišnou architekturu, proto mají tito výrobci tak odlišné procesory. Takže podle frekvence a ratingu procesoru by se mělo vybírat až jako na poslední možnost. Dnes už všechny procesory obsahují funkce Hyper-Threading. Tato funkce zlepšuje práci procesoru s více aplikacemi a skvěle přerozděluje svůj výkon, takže ho nesoustředí do jedné aplikace. To znamená, že procesor směřuje nějaké vlákna na vaše hraní her, a přitom můžete v klidu dělat render nějakého videa, aniž byste pocítili nějaký pokles výkonu.
procesor pc
AMD
AMD se svými novými procesory dokáže vyrovnat výkonu procesorům od Intelu, ale už také nepatří mezi nejlevnější. Ceny jsou obvykle srovnatelné s cenami procesorů značky Intel. Nové procesory s architekturou K8 se lehce vyrovnají výkonům procesorů od konkurence a jsou velmi spolehlivé také v ochraně proti spálení. Tento výrobce používá zcela odlišné číslování, než jeho konkurence Intel, a tam se často nelze v procesorech vyznat a někdy si s čísly házejí, jak jen se jim zlíbí.

Categories: Elektro